Klimaktérium alebo ľudovo povedané prechod nastáva u každej ženy v inom veku. Vo všeobecnosti sa však objavuje okolo 45-ky a končí približne v 60-ke. Jeho nástup však môže ovplyvniť viacero faktorov: životospráva, genetika, rôzne ochorenia. Ak chcete vedieť, kedy asi príde prechod u vás, spýtajte sa, kedy s ním bojovala vaša mama. V prípade prechodu totiž naozaj platí: aká matka, taká Katka.

Ako zistím, že som v prechode?

Je veľmi dobré, ak si žena uvedomuje, že sa pomaly dostáva do fázy prechodu a je na svoje klimaktérium pripravená. Vtedy ho aj ľahšie „ukočíruje“.

Prvé príznaky toho, že je žena v prechode sú:

  • poruchy menštruácie, jej vynechávanie,
  • problémy so spánkom,
  • bolesti hlavy a kĺbov,
  • nervozita, precitlivenosť, úzkosť,
  • strata sexuálneho apetítu,
  • návaly tepla a nadmerné potenie,
  • priberanie na váhe, najmä v oblasti brucha.

Dokážem si pomôcť aj bez liekov?

Lekári často na problematické klimaktérium ženám predpisujú hormóny, ako sú estrogén či progesterón. Nie každá žena sa však chce pustiť do hormonálnej liečby a takisto nie každá aj môže. Ženy, ktoré majú problémy s pečeňou, prekonali nejaký druh rakoviny, trpia zápalom žíl alebo sa u nich objavil infarkt či mozgová porážka, nemôžu liečbu hormónmi podstúpiť. Aj pre ne je tu však pomoc a riešenie.

Nastal čas s tým fajčením konečne prestať

Ako pri všetkom, aj tu platí, že zdravý životný štýl je základ. Vzhľadom na to, že vaše telo prechádza veľkými zmenami, je dobré dbať o svoje zdravie viac ako kedykoľvek predtým. V prípade, že ste celý život fajčili a nevideli ste dôvod, prečo prestať, teraz je ten najsprávnejší čas s týmto nezdravým zlozvykom raz a navždy skončiť. Odoprite si aj alkohol, skúste obmedziť kávu a menej soľte. Takisto nezabúdajte ani na pravidelný pohyb a skúste si sem-tam zacvičiť. Uvidíte, že potom už nebudete mať s pribúdajúcimi kilami až taký problém.

Dobrý deň bylinkám

Niektoré symptómy klimaktéria dokážu zmierniť aj bylinky. Skúste to trebárs so šalviou lekárskou. Čaj z nej je najlepšou liečbou na nepríjemné nadmerné potenie sa. Teplý čaj sa však oplatí uvariť aj z ľubovníka bodkovaného, ktorý zmierni výkyvy nálad. Medzi najlepšie prírodné náhrady ženských hormónov estrogénu a progesterónu zase patria bylinky ako ďatelina lúčna a ploštičník strapcovitý.

Klimaktérium nie je v živote ženy tým najľahším obdobím. V tomto čase zväčša deti opúšťajú domovy, zostávate s partnerom po dlhých rokoch naozaj sama a musíte akosi znova objaviť samú seba. Vedzte však, že v tom nie ste sama a niektoré ženy dokonca po skončení prechodu tvrdia, že je to príjemné obdobie. Je to nová etapa, v ktorej máte na seba viac času a môžete sa venovať tomu, čo vás robí naozaj šťastnou.